Fetih 1453


Çoğunlukla izlediğimiz filmleri yorumluyoruz. Biraz da izleyeceğimiz filmlerin nasıl bir şey olacaklarını konuşalım değil mi? Hani bazen bir fındık görürsünüz, size çok ılımlı ve harika gelir ama kırdığınızda içinden soğan cücüğüne benzeyen bir şey çıkar. :) Bu sahne aklımıza geldiğinde Fetih filmi içinde ister istemez farklı düşüncelere kapılabiliyoruz. "Acaba bu sefer başaracak mıyız?"..

Maalesef bizim medyamız gerek dizileriyle gerekse eğitici öğretici tarihçilerle Osmanlıyı bizlere aslından çok farklı olarak gösteriyorlar. Bu sözüme gelip "Sen tarihçi misin nereden bileceksin?" diyebilirsiniz ama göz var nizam var arkadaşım.. Hangi ulus bizim kadar inançları uğruna canını verebilir? Hangi savaş stratejisi gemileri karadan yürütebilir? Hangi mimari ufacık bir sesi Süleymaniye Caminin dört bir yanında yankılattırabilir ve hangi matematik Süleymaniyenin hangi noktasından bakarsan bak Allah ve Muhammed yazısını sana gösterebilir? Tabii herkesin inancı kendine ama, gidip milletin inancına da salça olanlara ayrı bir kıl oluyorum :)

Bu kadar taş attıktan sonra Fetih 1453 filmine gelecek olursak, fragmanı dahi izlenme rekorları kırmış bir film. Çekimleri 3 yıl süren ve bir çok sıkıntıyla karşılaşılan, yine de bitirilmiş ve bizleri bekleyen bir film. Yukarıdaki satırlarda bahsettiğim medyaya inat çekilmiş bir film.. Faruk AKSOY bu iş için Recep İvedik serilerinden kazandığı tüm parayı yatırdı. Yetmedi evini sattı. Yetmedi ağabeyi Fatih AKSOY'dan borç aldı. Yetmedi bankadan kredi çekti. On binlerce Osmanlı dönemi asker kıyafetleri, binlerce kalkan kılıç yapıldı.. İstanbul'un Fethinde kullanılan büyük topların Bursa'da birebir aynısı yapıldı ve çekimlerde kullanıldı.. Sur savaşlarında kullanılan asker figuranlar yeterli performansı sergilemeyince Genel Kurmay Başkanlığından savaş sahnelerinde oynatılmak üzere asker talep edildi ve onaylandı.. Öyle böyle ine çıka ite kaka sonunda Fetih Filmi sunuma hazır hale geldi..

Filmde çekilen sahneler bir yana bu kadar emek insanı o filme sürüklüyor. İnşallah yeniden hayal kırıklığına uğramayız ve ilerde de torunlarımıza izletecek adam akıllı bir şeyler bırakabiliriz.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder