13 Assassins (2010) Konusu ve Fragman


Yönetmen: Takashi Miike
Yapım Yılı: 2010
Süre: 141 Dakika
Dil: Japonca
Ülke: Japonya
Tür: Aksiyon
Orjinal Adı: 十三人の刺客 (Jûsan-nin no shikaku)

Ne zamandır şöyle bol aksiyonlu bir samuray filmi izlemek istiyordum ama öyle uçmalar, fantastik hareketler olmasın diye de ekliyordum ve bu film çıktı karşıma. Dün gece izledim ve acayip beğendim. Bu tarz filmlerden Zatôichi (2003)'yi izemiş ve hayran kalmıştım. Gelelim bu filme;

Bir grup samuray şeytani lordu öldürmek için anlaşır.

Lord Naritsugu (Akashi Klanı Hükümdarı) diye psikopat aynı zamanda adi-şerrefsiz; bir o kadar namussuz, katil, hayvani duygularla yaşayan tam bir sadist var. Çoluk-çocuk, kadın-yaşlı demeden emrinde bulunan köylerde yaşayan insanları zevk için, acımasızca öldürüyor, katliamlar yapıyor. Bu adam eski Şogun'un oğlu, yeni Şogun'un kardeşi. Yani torpilli ve mevkisi daha da yükselirse taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmayacak kapasitede biri.

Şükürler olsunki Şogun Konseyinin en etkili isimlerinden Sir Doi amcamız bu zulmü görüyor ve olacakları engellemek için Naritsugu'nun durdurulması gerektiğine karar veriyor ama bunu gizlice yapması gerektiğini de unutmuyor. Naritsugu'yu ortadan kaldırma görevini en baba samuraylardan Shinzaemon Shimada'a teklif eder. Bu görevin yerine getirilmesi için en uygun zamanın Naritsugu'nun Edo kentine yapacağı yolculuk sırasında olduğuna karar verirler ve Shinzaemon Shimada bu görev için yanına güvenebileceği samuraylar seçer, başta 4-5 kişi iken bu sayı 12'ye son olarak yolda karşılaştıkları Koyata Kiga ile 13 olur.Naritsugu, Edo'ya giderken yanında 70 muhafız samuray bulundurur. Shinzaemon Shimada toplamda 13 kişiyle bu görevi başarıyla tamamlamak için en uygun yeri ve stratejiyi belirlemek zorundadır.

13 Assassins, bol aksiyonlu başarılı bir yapım.

13 Assassins (2010) Fragman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder