Kore Sineması


Kore Sineması, ülkemizde kendine pek yer edinemese de özellikle son birkaç yıldır gençler tarafından büyük bir ilgi görmeye başladı.

Kim Ki-Duk gibi dünyaca ünlü yönetmenler ve oyunculuklarıyla büyük beğeni toplamış Jeon Ji-hyeon ( adı bazı yerlerde Gianna Jun olarak da  geçiyor ), Byung-hun Lee gibi bir çok kişi yetiştirmiş bir sinema aynı zamanda.

Hollywood sinemasında hani kahramanlar neredeyse hiç ölmez, mafya babası sadece işleriyle ilgilenir sosyal faaliyetleri olmaz, esas adam kavgada hiç mağlub olmaz, iyiler(!) herp kazanır ya, işte Kore Sineması öyle değil. Mafya babaları gider adamlarıyla gece kulübüne Karaoke yapar, ölmez dediğimiz adam ölür, kötüler kazanabilir, gülmekten yerlere yattığımız bir filmin ikinci yarısında hıçkıra hıçkıra ağlayabiliriz.

Kore'de adamlar bir film yapıyor; 10 milyonun üzerinde seyirci izliyor filmi. Hem de nüfusları bizimkinden de az 50 milyon civarında bir nüfusları var. En çok izlenen 250 Kore filminin izleyici sayılarına bakıyoruz; 250. filmi izleyenlerin sayısı 629,966.

Merak ettiğim bir şey var, böyle büyük bir hazine var da neden bizim sinemalarımızda hiç Kore filmleri gösterilmiyor? Sadece festivalle gösteriliyorlar ama onlarda yeterli olmuyor. Umarız Kore filmlerini sinemalarda izleyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder